Wyszukiwanie


Rok 2009

 

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA

 

Tradycyjnie jak co roku naszą szkołę odwiedzili pod koniec stycznia babcie i dziadziowie. Były wiersze, piosenki, tańce, a uczniowie z zerówki pięknie przedstawili nam Jasełka. Ta styczniowa uroczystość jest bardzo miła dla wszystkich, bo tak przyjemnie jest oglądać przejęte twarze maluchów oraz wzruszonych starszych ludzi. „Jak to dobrze mieć babcię i dziadzia” śpiewały dzieci. Rzeczywiście, jak to dobrze, kiedy mamy możliwość rozmawiania i „bycia” z osobą starszą. O ile pewniej się czujemy, kiedy mamy wsparcie starszych. Dobrze więc, że Święto Babci i Dziadzia na dobre już zagościło w naszej kulturze i tradycji.

 

 

POŻYTECZNE FERIE 2009

Nasza szkoła wspólnie z Parafią w Olchowej realizowała podczas tegorocznych ferii program „Przygoda z dziennikarstwem” finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi.

Dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach edukacyjnych i wypoczynkowych. W Muzeum Lalek w Pilźnie nie tylko obejrzały ekspozycję lalek z całego świata, ale również brały udział w warsztatach rękodzielniczych i wykonały samodzielnie lalki do baśni: Czerwony Kapturek oraz Śnieżka.

W Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie uczniowie mieli okazję obejrzenia wersji musicalowej „Ani z Zielonego Wzgórza”.

- Byliśmy zachwyceni oprawą muzyczną przedstawienia, magiczną scenografią i świetną grą aktorów.

W Rzeszowie zwiedziliśmy także kilka świątyni, oglądaliśmy pomniki, a pani ucząca historii opowiadała nam o przeszłości miasta oraz o stylach architektonicznych budynków.

Podczas ferii nie zabrakło zajęć, podczas których mogliśmy zadbać o kulturę fizyczną. Byliśmy na lodowisku w Dębicy. Rozegraliśmy mecze piłki halowej oraz tenisa stołowego na sali gimnastycznej Gimnazjum w Iwierzycach.

Uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece w Iwierzycach. Wzięliśmy także udział w akcji: „Czytamy najmłodszym”. Odbyliśmy wycieczkę po Olchowej. Powstały prace plastyczne z pięknymi widokami naszej wsi. Zorganizowano także konkursy. Wszyscy dobrze bawiliśmy się podczas wspólnego przygotowania kanapek, a także wtedy, gdy z owoców wykrawaliśmy cząstki i w ten sposób ćwiczyliśmy działania na ułamkach. Podsumowaniem programu był ostatni dzień spotkań feryjnych, kiedy to przygotowaliśmy numer szkolnej gazety i prezentację multimedialną.  Podczas warsztatów dziennikarskich wykorzystaliśmy fotografie, które zrobiliśmy wcześniej i ćwiczyliśmy różne formy wypowiedzi. Tegoroczne ferie z pewnością można nazwać pożytecznymi.

 

Dzień Kobiet

Uczniowie naszej szkoły przygotowali z okazji Święta Kobiet humorystyczny program, który przedstawili w Domu Strażaka w Olchowej 8 marca.  Wtedy również tańce i pieśni ludowe zaprezentował zespól Olchowianie. Całą uroczystość przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Olchowa, a zaproszono wszystkie panie z Olchowej.

To miłe święto (często negowane przez niektórych i określane mianem socjalistycznego) sprawia nam kobietom wiele radości, bo czyż nie jest przyjemnie, kiedy ktoś się do nas uśmiechnie, wypowie serdeczne słowo, ofiaruje kwiatek.

Tak więc pomysł na zorganizowanie przyjemnego spotkania z pewnością można uznać za udany.

 

PRZECIW PRZEMOCY

W marcu w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne pod hasłem: „Trening umiejętności zachowań asertywnych”, które zostały przeprowadzone przez pedagogów z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Ropczycach. Wzięli w nich udział uczniowie klasy piątej i szóstej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Poradnią właśnie w takiej formie. Uznając rolę działań zapobiegających konfliktom, uważamy, że w szkole istnieje ogromna potrzeba organizowania zajęć warsztatowych z uczniami, podczas których uczyliby się oni budowania prawidłowych relacji społecznych.

 

21 marca radośnie powitaliśmy wiosnę. Odbyła się parada przebierańców, wybraliśmy także najpiękniejsza Marzannę i bez smutku pożegnaliśmy zimę.

2 kwietnia uczciliśmy 4 rocznicę śmierci Jana Pawła II. Uczniowie klas starszych przedstawili inscenizację, dzięki której przypomnieliśmy sobie fakty z życiorysu naszego Papieża, który był wychowawcą młodych. On tak zachęcał nas do bycia sobą, do życia w prawdzie. Wysłuchaliśmy także fragmentów poezji Karola Wojtyły. Wszystkim podobała się szczególnie piosenka w stylu rap, pt. „Nie ma lepszego nad Jana Pawła II.”

19 kwietnia w Domu Strażaka w Olchowej odbyła się uroczystość środowiskowa pt. „Alleluja Jezus żyje”. Przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III zaprezentowały program artystyczny związany z tradycjami Wielkiej Nocy. Inscenizacje przybliżyły widzom wiedzę na temat obrzędów dawnej wsi polskiej. Były tańce i śpiewy, które podkreśliły radosny nastrój tego święta. Na zakończenie panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Olchowa zaprosiły wszystkich na poczęstunek złożony z tradycyjnych wielkanocnych smakołyków.

Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach na temat ochrony środowiska. Zajęcia te przeprowadzono w Bibliotece w Iwierzycach. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat ekologii i recyklingu. Wzięliśmy udział w konkursie ekologicznym, a także   plastycznym pt. „Matka Ziemia”. Otrzymaliśmy w nagrodę plakaty, filmy i książki. Chcemy podziękować za spotkanie Pani Dyrektor, Pani prowadzącej zajęcia i pracownikom biblioteki.

24 kwietnia nasze przedszkolaki zaprezentowały piękny program artystyczny pełen tańców i śpiewu podczas Przeglądu Przedszkoli.

30 kwietnia obchodziliśmy Dzień Flagi. Przedszkolaki przygotowały z tej okazji część artystyczną, a także mnóstwo biało-czerwonych chorągiewek. Jakże miło było wysłuchać przepięknych słów wiersza W. Bełzy: „Kto ty jesteś – Polak mały” w wykonaniu naszych najmłodszych.

3 maja 2009 r. w kościele parafialnym w Olchowej uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie artystyczne przygotowali uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Olchowej. W formie spektaklu teatralnego opowiedzieli o historii uchwalenia konstytucji. Święto to ma przypominać nam o konieczności pracy dla dobra naszej Ojczyzny.

19 maja obchodziliśmy Święto szkoły. Uroczystość odbyła się w Domu Strażaka w Olchowej. Klasa V przedstawiła fakty z życia Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły. Obejrzeliśmy inscenizację fr. baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Wysłuchaliśmy recytacji utworów dla dzieci. Wtedy również mieliśmy okazję zobaczyć prezentację multimedialną o „Pisarce biednych i pokrzywdzonych”. Przedstawiciele naszej szkoły wzięli także udział w konkursach (literackim, plastycznym i recytatorskim) zorganizowanych dla szkół noszących imię M. Konopnickiej w SP w Bystrzycy.

26 maja w Domu Strażaka w Olchowej odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Mamy i Taty. Przedszkolaki i dzieci klas I – III wyraziły swoim rodzicom wielką wdzięczność i podziękowanie za trud włożony w ich wychowanie. Zaprezentowały niezwykle bogaty program artystyczny. Były śpiewy, tańce, inscenizacje i recytacje. Licznie zgromadzona widownia gromkimi brawami oraz mnóstwem słodyczy nagrodziła występy naszych najmłodszych. Wtedy także swoimi umiejętnościami pochwaliły się dzieci uczące się języka angielskiego i rytmiki w ramach programu realizowanego przez rzeszowską szkołę Lingua. Niedzielne popołudnie stało się okazją do bardzo miłego spotkania.

Podczas Dzień Dziecka atrakcji było co nie miara. Nauczyciele i pracownicy obsługi naszej szkoły wspólnie przedstawili inscenizację baśni „Zdrowy Czerwony Kapturek”. Wiele radości wzbudziła wykonana przez dorosłych piosenka „Blues owocowy”. Widownia była zachwycona przedstawieniem; grą aktorów oraz scenografią. W trakcie spotkania ze strażakami z Ropczyc braliśmy udział w pokazie sprzętu strażackiego. Zapoznano nas także z zasadami pierwszej pomocy. Dużo radości przyniosło sporządzanie sałatek, szaszłyków i soków owocowo-warzywnych w ramach konkursu „Warzywa, owoce i soki są na 5!” organizowanego przez firmę Tymbark. Uczniowie przygotowali wiele prac plastycznych na temat zdrowego odżywiania. Ogromne podziękowania się należą Rodzicom pomagającym przygotować posiłek.

 

 

5 czerwca obchodziliśmy Dzień Szkoły bez Przemocy. To organizowane po raz drugi ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy chcą szkoły wolnej od przemocy - szkoły przyjaznej i bezpiecznej. Podkreśliliśmy swą udział poprzez: „poranek życzliwych powitań”, „słoneczne i serdeczne koszulki”, ustawienie kształtu serca złożonego ze wszystkich uczniów. Każda klasa zaprezentowała również przygotowane wcześniej hasła przeciw przemocy.

W czerwcu nasza szkoła zakończyła realizację programu dożywiania finansowanego przez Fundację Pomocy Dzieciom „Maciuś”. W ramach trwającego od marca programu przygotowano smaczne i zdrowe śniadania dla 83 dzieci.

 

WYCIECZKI

·        Uczniowie klas starszych wyjechali pod koniec maja do Warszawy na dwudniową wycieczkę. Przewodnikiem po stolicy był były uczeń naszej szkoły, a obecnie kleryk w zakonie Michalitów w Warszawie. Dzięki takiej pomocy udało się nam zwiedzić bardzo wiele. Byliśmy na Zamku Królewskim, w Łazienkach, na Placu Defilad, na Powązkach, w Ogrodzie Saskim. Obejrzeliśmy zabytkowe kościoły, np. Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli, gdzie znajdują się relikwie męczennika. Byliśmy także w kościele Św. St. Kostki u grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Zaciekawił nas tam bardzo wizerunek granic Polski ułożony z kamieni. Nasi szkolni sportowcy zachwyceni byli szczególnie wizytą na Stadionie Legii.

·        8 czerwca dzieci z klas I-III wyjechały do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, które zwane jest polskim La Salette. Zwiedziliśmy także pustelnię św. Jana w Dukli. Duże wrażenie zrobił na nas kościół w Miejscu Piastowym, przy którym znajduje się Gimnazjum i Liceum Michalitów. W drodze powrotnej obejrzeliśmy Rezerwat Prządki oraz ruiny zamku w Kamieńcu.

KONKURSY

W naszej szkole odbyły się konkursy o zasięgu gminnym:

·        Języka angielskiego (5.03.2009 r.) – zwycięzcy to:

1. Anna Filipek – SP Sielec

2. Karolina Kędziora – SP Sielec

3. Katarzyna Sochacka – SP Bystrzyca

·        Matematyczny (3.06.2009 r.) – zwycięzcy to:

1. Arkadiusz Zapał – SP Olchowa

2. Sebastian Malisiewicz – SP Olchowa

3. Kamil Salamon – SP Olchowa

Wszystkim Zwycięzcom gratulujemy!

Dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Iwierzycach uczestnicy otrzymali nagrody. Dziękujemy!

 

SUKCESY

·        W konkursach o zasięgu gminnym nasi najlepsi to:

- w Konkursie Historycznym - 2 miejsce Dominik Gunia kl. VI, 4 miejsce Arkadiusz Zapał kl. VI

- w Konkursie Ortograficznym – 1 miejsce Anna Bartusik kl. VI

- w Konkursie Ortograficznym „Trzeciak” – 3 miejsce Aleksandra Ziemińska kl. III

- w Konkursie Recytatorskim utworów M. Konopnickiej – 1 miejsce Arkadiusz Zapał kl. VI

3 miejsce Natalia Bocheńska kl. VI oraz 1 miejsce – Tomasz Błachuta kl. II

·        Dominik Gunia z kl. VI brał udział w Wojewódzkim Konkursie Humanistycznym org. przez KO

·        Klasa III przystąpiła do Ogólnopolskiego Sprawdzianu (Operon). Uczniowie zdobyli ponad 70 % punktów. To wynik w pełni zadowalający.

·        Klasa VI uzyskała wysoki wynik na sprawdzianie zewnętrznym.

·        Tytuł Sportowca Roku uzyskał ucz. kl. VI Sebastian Malisiewicz.

Wyróżniający się Absolwenci naszej szkoły to: Arkadiusz Zapał, Sebastian Malisiewicz, Kamil Salamon, Dominik Gunia, Anna Bartusik, Kamila Gratkowska, Wojciech Idzik, Dariusz Filipek, Dominika Chełpa.

BRAWO!

100-LECIE OSP W OLCHOWEJ

Uczniowie naszej szkoły wystąpili z okolicznościowym przedstawieniem podczas uroczystych obchodów 100-lecia OSP w Olchowej w sierpniu 2009r.

 

POZNAJEMY ŚWIAT ROŚLIN I ZWIERZĄT

Od września 2009 r. w Szkole Podstawowej w Olchowej realizowano projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Istotą projektu jest wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych  poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela.

Hasło przewodnie to: każde dziecko jest zdolne. W projekcie wzięło udział 9 uczniów z klasy II. Rozwijali swoje zdolności w trzech ośrodkach kształcących różne formy inteligencji. Swoim działaniom nadaliśmy tytuł: „Poznajemy świat roślin i zwierząt". Na zajęciach dodatkowych uczniowie prowadzili doświadczenia. Założyli hodowlę roślin. Odbyli wycieczki do lasu oraz spotkali się z hodowcą zwierząt, ogrodnikiem, rolnikiem. Dużo czasu poświęcili na czytanie bajek, opowiadanie, samodzielne układanie zadań. Na uwagę zasługują również ćwiczenia poświęcone liczeniu, rozwiązywaniu zadań tekstowych. Uczniowie najbardziej polubili gry, zabawy oraz ćwiczenia gimnastyczne. Sprawiały im one najwięcej przyjemności. Na zajęcia uczęszczali chętnie i byli bardzo aktywni. Ze względu na dużą ilość pomocy lekcje były interesujące. Jeszcze przed nami prezentacja, podczas której dzieci pochwalą się swoimi umiejętnościami przed szerszym gronem widzów. Na pewno będą miło wspominać zajęcia.   

 

TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA W PRZEDSZKOLU

Twórczość plastyczna w okresie przedszkolnym ma bardzo duże znaczenie w rozwoju różnych umiejętności dziecka, np. manualnych, czy wrażliwości estetycznej.

Już od września przedszkolaki w Olchowej z zapałem pracują. Wykonały ciekawe i oryginalne postacie z warzyw i owoców na temat: „Konkurs, który owocuje nagrodami”. Dla dzieci to wielkie wyzwanie, kiedy nauczyciel mobilizuje do intensywnej pracy, do pobudzenia ich fantastycznej wyobraźni. Maluchy bardzo lubią lepić z plasteliny, masy solnej, wycinać z papieru kolorowego, a najbardziej uwielbiają tworzyć prace przestrzenne. Stworzyły jesienne drzewo;  każde dziecko wykonało wielobarwne listki. Zrealizowane zostało poważne przedsięwzięcie, a była to makieta lasu. Z masy solnej ulepiono grzyby, z bibuły runo leśne, z papieru kolorowego drzewa iglaste, z gałązek i plasteliny tęczowe jesienne drzewa. Trud się opłacił, las był cudowny, rodzice z podziwem oglądali wspaniałe dzieło.

Na zajęciach plastycznych wykorzystujemy dary natury, surowce wtórne i to co znajduje się u mamy w kuchni. Z pudełek po ciastkach powstały domki, z butelek Mikołaje. Pamiętamy też o ważnych uroczystościach, flagi Polski były przepiękne. Niedługo Święta Bożego Narodzenia znów najmłodsi będą mieli czas wypełniony ekspresją twórczą; będziemy robić stroiki, ozdoby choinkowe.

Działania plastyczne sprzyjają rozwojowi dzieci i sprawiają im ogromną frajdę.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. W godnym i uroczystym przeżyciu święta pomaga nam udział w liturgii Eucharystycznej. W niedzielę poprzedzającą 11 listopada 2009 r. w Kościele Parafialnym w Olchowej  uczniowie klasy IV pod kierunkiem wychowawcy P. Witolda Dybki wystąpili z programem artystycznym. Przypomniane zostały najważniejsze fakty historyczne dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. po wielu latach niewoli. Wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych oraz przepięknych recytacji. Dzień ten stał się dla wielu osób lekcją patriotyzmu.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Tradycyjnie już na początku grudnia naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Przedszkolaki otrzymały zabawki, a wszystkie dzieci upominki złożone ze słodyczy oraz owoców.

Grudniowy czas pełen jest możliwości wzajemnego obdarowywania się, dzielenia się radością i życzliwością. Dlatego chcemy okazać szczególną wdzięczność Wszystkim, którzy w różnoraki sposób wspierają działania szkoły.

Bardzo dziękujemy Panu Markowi Ziobro (Bank Fortis Rzeszów), dzięki któremu nasza szkoła wzbogaciła się o kilkanaście zestawów komputerowych.

Dziękujemy Wszystkim Rodzicom za przekazane na rzecz szkoły środki czystości. Dziękujemy Pani Celinie Miśta (Celbruk w Olchowej) oraz Panu Tadeuszowi Wojtonowi, którzy okazali wsparcie oddziałowi przedszkolnemu.

Cała społeczność szkolna pragnie podziękować Wszystkim Rodzicom przedszkolaków, którzy postarali o to, aby zakupione zostały nowe zabawki. Dziękujemy również Uczniom, którzy zechcieli ofiarować swoje własne zabawki dla najmłodszych.

Szczególne podziękowania kierujemy do firm i osób prywatnych, dzięki którym zorganizowanie MIKOŁAJEK było możliwe. A są to:

- Pan Zenon Malski „BP Arka” Olchowa

- Pan Adam Baran z Olchowej

- Pan Krzysztof Bocheński z Olchowej

- Pracownicy WSIZ z Rzeszowa

- Sklep „Marysia” z Sędziszowa Młp.

- Sklep „Żelazny” z Sędziszowa Młp.

- Firma „Węglobud” z Sędziszowa Młp.

 

BASEN

W okresie ostatnich dwóch miesięcy uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach pływania na basenie w Ropczycach. Ze względu na rozwój fizyczny ucznia takie zajęcia są niezwykle wartościowe. Pływanie bowiem wpływa bardzo korzystnie na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Wyjazdy sfinansowali Rodzice uczniów.

Dziękujemy bardzo Urzędowi Gminy w Iwierzycach, który udostępnił nam bezpłatnie autobus.

Szczególne podziękowania należą się organizatorce zajęć Pani Monice Charchut oraz Wszystkim Nauczycielom, którzy zapewniali opiekę uczniom podczas wyjazdów.

 

GRATULACJE DLA UCZNIÓW

 

W Powiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej nasi zerówkowicze zdobyli II miejsce. Brawo!

W Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pisarze i poeci dzieciom” uczniowie z Olchowej zdobyli wysokie miejsca i zakwalifikowali się do eliminacji rejonowych w Sędziszowie Młp. Byli to: Marcin Napieracz z kl. I oraz Kamila Baran z kl. V. Gratulujemy!