Wyszukiwanie


 Rok 2007

 

 

  

„SZKOŁA Z TRADYCJĄ”

Szkoła Podstawowa w Olchowej bierze udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Szkoła z tradycją”. Na stronie internetowej: WWW.szkolaztradycja.org umieściliśmy prezentację dotyczącą działalności związanej z tym tematem. Podejmujemy przedsięwzięcia mające na celu kultywowanie pięknych obyczajów naszych przodków.

- W styczniu w domu Strażaka w Olchowej odbył się PRZEGLĄD JASEŁEK. Przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami wsi wystąpiły trzy grupy jasełkowe (z kl. III, IV i V oraz VI). Natomiast z okazji Dnia Babci i Dziadzia w szkole wystąpiła czwarta grupa. Byli to uczniowie zerówki.

Cieszymy się, że tak duża grupa dzieci angażuje się do przedstawień. Wszyscy razem próbujemy sprostać przesłaniu Jana Pawła II: „Pozostańcie wierni tradycji praojców naszych”.

- Nawet najmłodsi uczniowie, czyli przedszkolaki angażują się w działalność kulturalną, przygotowując przedstawienia (np. Spotkanie z Mikołajem) czy tańce ludowe. Ciekawe występy zaprezentowano w tym roku w Domu Spokojnej Starości w Rudzie oraz przed dziećmi z dziennego Centrum Aktywności w Wiercanach.

To ważne i cenne, kiedy młody człowiek stara się zrobić coś pięknego dla innych.

- W okresie przed Wielkanocą organizowane są w naszej szkole warsztaty rękodzielnicze. Niektóre mamy chętnie odwiedzają szkołę i dzielą się swoimi umiejętnościami z nauczycielami i uczniami. Efektem wspólnych działań są stroiki i ozdoby świąteczne wykonane z prostych materiałów. Jesteśmy wdzięczni Wszystkim, którzy tak chętnie i ofiarnie angażują się w życie szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„FOLKLOR NASZEJ MIEJSCOWOŚCI”

Pod takim tytułem przygotowywana jest prezentacja dotycząca ludzi i miejsc związanych z kulturalną działalnością w Olchowej. Prezentacja ta umieszczona będzie na stronie internetowej Interklasy i weźmie udział w ogólnopolskim konkursie. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze: dzieci przeprowadzają wywiady, gromadzą zdjęcia, wykonują mapy i makiety. Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie korzyść uczniom, którzy zapoznają się z bogatą przeszłością kulturalną naszej wsi.

Dawniej w Olchowej amatorski teatr prezentował swe przedstawienia, działał zespół tańca, który występował nie tylko w kraju, ale i za granicą, wiele lat temu powstała OSP i koło gospodyń i one też mogą się pochwalić wieloma ciekawymi przedsięwzięciami.

Przystępując do konkursu, chcieliśmy ocalić od zapomnienia „ludzi i miejsca”.

 

„POPRZEZ ZABAWĘ POZNAJEMY NASZ REGION”

Pod takim tytułem w Szkole Podstawowej w Olchowej przeprowadzono zajęcia w ramach programu „Pożyteczne ferie 2007” dofinansowanego przez Fundację Wspomagania Wsi. Program realizowała szkoła wspólnie z Parafią w Olchowej oraz klubem sportowym Olchowia. Przez siedem dni podczas ferii dzieci skorzystały z atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Bawiły się na lodowisku oraz na balu karnawałowym. Obejrzały spektakl teatralny pt. „Tajemniczy ogród” w rzeszowskim teatrze. Uczestniczyły w warsztatach papieroplastyki, a także w pokazie tradycyjnych potraw przeprowadzonym przez starsze mieszkanki wsi. Uczniowie obejrzeli również hodowlę danieli podczas wycieczki po Olchowej. Miło wspominane jest „Bajkowisko”, kiedy to starsi czytali młodszym polskie legendy. Rozegrano także mecze sportowe na hali w Gimnazjum w Iwierzycach.

Cieszymy się ze wspólnej zabawy przedstawicieli różnych pokoleń. Podczas ferii spędzali miło i pożytecznie czas nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale i gimnazjaliści oraz starsi mieszkańcy wsi.

 

„SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”

W ramach programu uczniowie wykonali wiele prac plastycznych np. plakaty z cyklu: „DOBRE OBYCZAJE”. Wcześniej przeprowadzono lekcje wychowawcze na taki sam temat. Poprzez wskazywanie pozytywnych relacji międzyludzkich staramy się eliminować zachowania niekulturalne i niegrzeczne. 

Kładziemy nacisk na profilaktykę, dlatego podejmujemy działania pokazujące dzieciom, jak atrakcyjnie i pożytecznie spędzać czas (służące kształtowaniu prawidłowych postaw).

We wszystkie przedsięwzięcia mocno angażuje się Samorząd Uczniowski, a szczególnie uczniowie z klasy VI ze swoją wychowawczynią Panią M. Wierzbicką-Skarbek. To właśnie z inicjatywy klasy VI powstał minikabaret, który zaprezentował swój program już dwukrotnie:

- z okazji walentynek 14 lutego (była to randka w ciemno „na wesoło”),

- podczas powitania wiosny.

 

POŻEGNANIE ZIMY

21 marca - jak nakazuje stary obyczaj - uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę.

Klasa VI przygotowała inscenizację baśni pt.,, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w formie komedii. Nie zabrakło wesołej zabawy i sytuacji poważnych. Widownia gromkimi brawami nagrodziła przezabawne występy krasnoludków.

Uczniowie klasy III przedstawili inscenizację pt.,, Witaj Wiosno”. Marzanna - symbol zimy - została pożegnana. Wszyscy z radością powitali piękną Panią Wiosnę.

Następnie każda z klas przystąpiła do konkursu na najładniejszą Marzannę.

 

 „WYSTAWA „EKSPERYMENTUJ”

22 marca uczniowie starszych klas wzięli udział w wystawie zorganizowanej w III Liceum Rzeszowie przez Centrum Nauki Kopernik. Miała ona charakter interaktywny. Dzieci zadawały pytania i samodzielnie obsługiwały eksponaty (zgodnie z instrukcją).

Zwiedzanie tej niezwykłej ekspozycji było wspaniałą atrakcją dla uczniów i praktyczną lekcją naukowego sposobu postrzegania świata.

 

 

 

 

„ZABAWY DAWNIEJ I DZIŚ”

 

taki tytuł nosi program realizowany w Szkole Podstawowej w Olchowej finansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności („Działaj lokalnie” 2007).

Celem programu jest integrowanie społeczności wiejskiej wokół kulturalnych wydarzeń.

 

W ramach programu podjęliśmy szereg działań, które realizowaliśmy od kwietnia do czerwca:

·      Przed Wielkanocą urządzono warsztaty rękodzielnicze. Uczestnikami spotkań były panie chcące podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi oraz młodzież szkolna. Przygotowano stroiki świąteczne, koszyczki, baranki. Z prostych materiałów stworzono piękne ozdóbki, które później można było nabyć w miejscowym kościele.

·      W kwietniu (w niedzielę po Wielkanocy) uczniowie klasy I i II wystąpili w Kościele Parafialnym z programem artystycznym pt. „Wielkanocne zwyczaje”. Wiersze i piosenki przypomniały nam tradycje wielkanocne dawnej wsi polskiej.

Przygotowano również plastyczną oprawę inscenizacji – piękne, w różny sposób zdobione jajka. Nie zabrakło także tradycyjnych potraw przygotowanych przez mamy

i babcie.

 

 

·      23 maja szkoły z naszego terenu (noszące imię Marii Konopnickiej) spotkały się w Szkole Podstawowej w Olchowej, aby wspólnie uczcić dzień urodzin słynnej pisarki.

Gospodarze przygotowali oprawę artystyczną; odbył się również konkurs wiedzy o autorce i jej dziełach. Przedstawiciele wszystkich trzech szkół zaprezentowali wysoki poziom wiadomości o M. Konopnickiej. Pierwsze miejsce zajęły szkoły z Bystrzycy i Olchowej, za nimi była grupa z Kawęczyna.

Pragniemy wyrazić podziękowania Panu Jerzemu Jakubcowi, który zasponsorował nagrody dla uczniów.

·      3 czerwca odbył się Festyn Rodzinny. W Domu Strażaka przygotowano przedstawienia artystyczne. Przedszkolaki przygotowały program taneczny. Uczniowie zerówki pokazali przedstawienie „Na jagody” Starsze dzieci wystąpiły z programem „Konopnicka dzieciom”. Nie zabrakło również tradycyjnego już w naszej szkole przedstawienia dorosłych dla dzieci. W tym roku nauczyciele i pracownicy szkoły (a także członek Rady Sołeckiej) przygotowali „Czerwonego Kapturka”.

Był również konkurs piosenki, gry i zabawy dla dzieci oraz inne atrakcje. Dzieci bawiły się dobrze w ten dzień wspólnie z dorosłymi.

·      Podczas festynu zgromadzeni widzowie mieli możliwość podziwiania wystawy pt. „Artyści są wśród nas”. Swoje prace zaprezentowali:

- Pani Beata Chełpa (obrazy wykonane haftem krzyżykowym),

      - Pani Barbara Kulpa (obrazy malowane na desce),

      - Pan Janusz Majka (płaskorzeźby).

      Są wśród mieszkańców naszej wsi ludzie mający ciekawe zainteresowania i pasje.

      Warto pokazywać dobre wzorce młodemu pokoleniu.

 

INNE WYDARZENIA KULTURALNE

·      Tradycją naszej szkoły stał się już program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II prezentowany lokalnej społeczności. Również i w tym roku mogliśmy posłuchać wierszy, piosenek o naszym ukochanym Papieżu.

·      Uczniowie naszej szkoły wystąpili podczas Festynu, który odbył się w Olchowej 15 maja 2007. Przedszkolaki zaprezentowały program taneczny, zaś starsi uczniowie (z klasy VI) przedstawili program kabaretowy.

·      Nasze uczennice odniosły sukcesy w dziedzinie ortografii: Kasia Świder (kl. VI) zdobyła III miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym, zaś Kasia Daniel otrzymała wyróżnienie. Młodsza koleżanka – Kasia Basara zdobyła trzecie miejsce w Konkursie „Trzeciak”. Brawo dziewczęta!

·      W ostatnich miesiącach w naszej szkole odbyły się konkursy o zasięgu gminnym:

1.      Konkurs Języka Angielskiego. Zwycięzcy:

- I miejsce Diana Semiri (SP Iwierzyce)

- II miejsce Andżelika Szeliga (SP Nockowa)

- III miejsce Katarzyna Daniel (SP Olchowa)

 

2.      Konkurs Matematyczny „Trzeciak”. Zwycięzcy:

- I miejsce Karolina Kozioł (SP Bystrzyca)

- II miejsce Andżelika Kłósek (SP Nockowa)

- III miejsce Agnieszka Brzostowska (SP Bystrzyca)

Serdecznie gratulujemy najlepszym uczniom!!!

 

·      Dzięki środkom uzyskanym w programie Fundacji Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności („Działaj lokalnie” 2007) oraz życzliwości sponsorów udało się zakupić sprzęt gimnastyczny.

Wyrażamy serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc:

- Państwu Halinie i Tadeuszowi Wojtonom

- Państwu Ewie i Zenonowi Malskim

- Państwu Celinie i Jerzemu Miśtom

- Panu Marianowi Kapuście

 

 

 

 

 

 

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

 

„Płyńże, mój wianeczku,
Po tej bystrej fali,
Póki się ten ogień
Świętojański pali”.

 

24 czerwca w Olchowej odbyła się plenerowa impreza z wiciem i "wodowaniem" wianków, rozpalaniem rytualnego ogniska, kupalnymi śpiewami i tańcami. Obrzęd Nocy Świętojańskiej przygotowany został przez społeczność Szkoły Podstawowej w Olchowej. Widowisko miało miejsce w pobliżu stawu i zgromadziło liczną widownię.

Wigilii św. Jana od najdawniejszych wieków przypisywano magiczną moc. W tę najkrótszą noc w roku sprawowano specjalne obrzędy, mające zapewnić świętującym zdrowie, miłość i urodzaj. Do najpopularniejszych należało właśnie palenie ogniska (kupały) i puszczanie wianków na wodzie. No i oczywiście poszukiwanie kwiatu paproci, który ponoć zakwita tylko raz w roku i to na kilka godzin.

Takie właśnie obrzędy obejrzeli widzowie w Olchowej. Nie zabrakło tańców wokół ogniska, starych przyśpiewek. Dziewczęta ubrane były w białe sukienki i ślicznie wyglądały w wiankach z kwiatów i ziół. Przepiękny był także widok wianków z zapalonymi świecami, płynących po wodzie w blaskach wieczoru.

 

Całe wydarzenie zaplanowano w ramach programu „Działaj lokalnie” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Od kwietnia w szkole podjęto działania, którym nadano tytuł „Zabawy dawniej i dziś”. Mają one na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół kulturalnych wydarzeń. Cieszymy się, że udało się nam znaleźć sprzymierzeńców wszystkich działań. Wspólnie zorganizowaliśmy spotkania dla przedstawicieli młodego i starszego pokolenia, mające na celu kultywowanie tradycji regionu.

I tak:

  • W kwietniu odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Przygotowano wtedy ozdoby, stroiki Wielkanocne.
  • Podczas kolejnego spotkania uczniowie miejscowej szkoły zaprezentowali zwyczaje związane z Wielkanocą.
  • W maju przyjechali do nas goście ze szkół w Bystrzycy i Kawęczyna i wspólnie uczciliśmy dzień urodzin Marii Konopnickiej – patronki naszych szkół. Pisarka ta poświęciła w swej twórczości wiele uwagi wsi i jej problemom, dlatego tak jest nam bliska.
  • Dzięki zakupionemu sprzętowi na placu zabaw dzieci z naszej wsi mogą miło spędzać czas. Dziękujemy darczyńcom, dzięki którym dało się to przedsięwzięcie zrealizować. Szczególnie dziękujemy:

Państwu Halinie i Tadeuszowi Wojtonom

Państwu Ewie i Zenonowi Malskim

Państwu Celinie i Jerzemu Miśtom

Panu Marianowi Kapuście

  • 3 czerwca odbył się w Olchowej Festyn Rodzinny przygotowany wspólnie przez Szkołę Podstawową w Olchowej, Parafię w Olchowej i Radę Sołecką (przy współpracy z OSP). Przygotowano szereg atrakcji kulturalnych. Widzowie mogli obejrzeć naszych najmłodszych w popisach tanecznych, w konkursach, w przedstawieniach teatralnych, np. „Na jagody”, czy „Konopnicka – dzieciom”. Nie zabrakło również tradycyjnie już przygotowywanego przez dorosłych spektaklu dla dzieci. W tym roku zaprezentowano „Czerwonego Kapturka”. Aktorami w przedstawieniu byli nauczyciele z księdzem proboszczem, pracownicy szkoły oraz członkowie Rady Sołeckiej. Mamy ogromną satysfakcję z tego faktu, że udało się nam wywołać radość na dziecięcych buziach, że wspólnie z całymi rodzinami spędziliśmy czas na dobrej zabawie.
  • Podczas festynu zorganizowana została także wystawa pt. „Artyści są wśród nas”. Chcieliśmy pokazać młodszemu pokoleniu, że są wśród nas ludzie mający interesujące pasje. Swoje prace zaprezentowali:

- Pani Beata Chełpa (obrazy wykonane haftem krzyżykowym),

      - Pani Barbara Kulpa (obrazy malowane na desce),

      - Pan Janusz Majka (płaskorzeźby).

  • Podczas przygotowań do widowiska Nocy Świętojańskiej korzystaliśmy ze wskazówek starszych mieszkańców wsi, którzy brali udział w takich przedstawieniach przed laty. W Olchowej działał przecież kiedyś prężny zespół artystyczny, który prowadził szeroką działalność kulturalną.

Cieszymy się, że udało się nam przygotować obrzęd Nocy Świętojańskiej i wskrzesić piękną tradycję ludową.

 

ZABAWY DAWNIEJ I DZIŚ

W Szkole Podstawowej w Olchowej dobiegła końca realizacja projektu „Zabawy dawniej i dziś” ramach Programu „DZIAŁAJ LOKALNIE V” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez CENTRUM ROZOWJU SPOŁECZNO – EKONOMICZNEGO w Sielcu we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Celem podjętych działań było integrowanie społeczności lokalnej wokół kulturalnych wydarzeń.

 

DOŻYNKI

W sierpniu, chcąc podtrzymać piękną tradycję dożynkową, uczniowie klas młodszych z pomocą rodziców i wychowawców przygotowali dożynkowy wieniec, który w pięknym korowodzie zanieśli ze szkoły do kościoła w Olchowej na uroczystą mszę. W części artystycznej dzieci przedstawiły również wiersze i piosenki o tematyce dożynkowej.

Należy dodać, że w tym roku mieszkańcy różnych przysiółków Olchowej przygotowali w sumie pięć wieńców dożynkowych. Wszyscy ten sposób chcieli podziękować Panu Bogu za bezcenny dar chleba oraz wspólnie przeżywać radość szczęśliwego zakończenia zbiorów.

Wieniec uczniów miał kształt kuli ziemskiej, z której „wyrastał” Krzyż oraz Pismo Święte. Sierp symbolizował ciężką, żniwną pracę rolników.

2 września dzieci ponownie zaprezentowały wieniec na Dożynkach Gminnych w Bystrzycy. 

„Oto dla Was bochen chleba,

Krójcie skarb ten cenny tak,

Aby dużo kromek było

I dla wszystkich wystarczyło”.

 

 

 

 

 

„PAMIĘTAJCIE O OGRODACH”

We wrześniu odbyło się spotkanie dla mieszkańców Olchowej na temat estetyki w domu i ogrodzie. Pani Małgorzata Szczygieł (pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ropczycach) przedstawiła prezentację o uprawie roślin ozdobnych i projektowaniu ogrodów. Udzieliła praktycznych porad dla chcących upiększyć otoczenie swojego domu. Z przyjemnością obejrzeliśmy zdjęcia, na których zaprezentowano ciekawe pomysły urządzenia ogródków, przycinania krzewów, itp. 

Dziękujemy bardzo Pani Małgorzacie Szczygieł za cenne informacje, które z pewnością zostaną wykorzystane w praktyce.

 

 

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE

Chcąc zachęcić najmłodszych do rozwijania zainteresowań we wrześniu urządzone zostały warsztaty rękodzielnicze. Przeprowadzili je Państwo Marzena i Janusz Majkowie. Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak rzeźbi się w drewnie, jak z prostych materiałów można stworzyć ciekawe figurki. Uczniowie próbowali samodzielnie pracować dłutkiem w drzewie lipowym, wykonywali kwiaty z krepiny, lepili zwierzątka z modeliny oraz postacie z makaronu.

Rękodzieło wraca obecnie do łask. Dla wielu mieszkańców naszych okolic prace ręczne stały się źródłem utrzymania.

Oby nasi najmłodsi umieli odnaleźć w sobie zamiłowanie do tworzenia rzeczy prostych, a pięknych.

 

WSPÓLNE ZABAWY

Niedawno odwiedzili nas goście ze szkoły w Nockowej. Były to przedszkolaki wraz ze swoją wychowawczynią. Bardzo miło spędziliśmy czas, bawiąc się i ucząc. Mieliśmy okazję wzajemnie poznać osiągnięcia dzieci w wielu dziedzinach. Cieszymy się z miłej współpracy obydwu szkół.

 

 

Szkoła w Olchowej ma nowe, estetyczne okna!

 

 

 

W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II

            Dwa razy w roku: 16 października (w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową) oraz 2 kwietnia (w rocznicę śmierci) uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olchowej składają hołd Janowi Pawłowi II, przygotowując program artystyczny.

Również i w tym roku mieliśmy okazję zatrzymać się na chwilę, pochylić głowy i znowu na nowo odczytać słowa Papieża. To nieprawda, że nas opuścił. Każdy z nas do końca swych dni będzie miał w uszach Jego głos, każdy będzie miał w pamięci Jego białą postać, uśmiech, gest błogosławieństwa. Będziemy pamiętać Jego słowa, które są najpiękniejszym komentarzem do Ewangelii, bo przecież:

„Wróciły skrzypce do swego Stwórcy,

Lecz nadal w sercach ludzkich grać będą.

Bo kto raz dźwięki takie usłyszy,

To słyszeć będzie je nawet w ciszy”.

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W OLCHOWEJ

 

 

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,

Na którym z lochu, co był Twą stolicą

Sto lat, swym własnym dźwignęłaś się duchem.”

Dzień 11 listopada jest dniem szczególnym w historii narodu polskiego. Tego dnia obchodzimy jedno z najważniejszych świąt polskich. To dzień, w którym wszyscy wspominamy wydarzenia kończące I wojną światową. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów nadeszła upragniona wolność. Tego dnia hołd składamy również marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Święto Niepodległości to czas refleksji i zadumy nad losami naszej Ojczyzny, nad naszą historią i patriotyzmem. Święto to bliskie jest również mieszkańcom Olchowej. Tego dnia młodzież z klasy V Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej przygotowała uroczystą akademię – podróż przez historię. Swą inscenizację zaprezentowała wszystkim mieszkańcom w trakcie mszy świętej w kościele parafialnym. Wiersze i pieśni upamiętniły utratę niepodległości, powstania narodowe, walkę z rusyfikacją i germanizacją. Zadbano także o szczegóły stroju z czasów zaborów i wojny. Swoim szczerym zaangażowaniem i ciężką pracą młodzież dała przykład patriotyzmu. Cisza, która nastała chwilę po zakończeniu przedstawienia, a następnie gromkie brawa dla artystów, stały się wspaniałą nagrodą.

Uroczystości 11 listopada obchodzone w Olchowej, oddające hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości, świadczą o obywatelskim zaangażowaniu i patriotyzmie jej mieszkańców.

Joanna Długosz

 

ZBIÓRKA MAKULATURY

            Na przełomie września i października przeprowadzona została w Olchowej zbiórka makulatury (wzorem lat ubiegłych). Mieszkańcy czynnie zaangażowali się w tę akcję; zebrano w sumie 1,4 tony papieru. Za uzyskane pieniądze zakupiony został radiomagnetofon, który służył będzie uczniom miejscowej szkoły.

            Bardzo dziękujemy Wszystkim, dzięki którym akcja przebiegła sprawnie i skutecznie.

Angażując się w działania ekologiczne, chcemy uwrażliwić uczniów na problemy środowiska naturalnego i zachęcić ich do działania na rzecz jego ochrony.

 

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Tradycyjnie 6 grudnia szkołę w Olchowej odwiedził Święty Mikołaj. Z tej okazji nasi najmłodsi przygotowali program artystyczny i uroczyście powitali tak miłego Gościa. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki ze słodyczami i owocami, a przedszkolaki – zabawki.