Wyszukiwanie


Rok 2008 

„POŻYTECZNE FERIE 2008”

 

Podczas ferii w Szkole Podstawowej w Olchowej zrealizowano projekt „Nauka może być zabawą” w ramach programu „Pożyteczne ferie 2008”. Program ten finansowany był ze środków Fundacji Wspomagania Wsi. Nasza szkoła również w ubiegłym roku brała udział (z powodzeniem ) w podobnym konkursie grantowym.

W tym roku celem działań była pomoc w przygotowaniu dzieci klas V i VI do czekającego ich sprawdzianu umiejętności na zakończenie szkoły podstawowej.

W ciągu siedmiu dni odbyły się atrakcyjne zajęcia edukacyjne udoskonalające: czytanie ze zrozumieniem, pisanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Zajęcia miały formę warsztatów, których efektem są konkretne prace. Wykonano np. mapę topograficzną Olchowej i makiety poziomicowe pagórków. Dokonano odpowiednich pomiarów i narysowano plan szkoły. Opracowano numer szkolnej gazety, a także przygotowano prezentację multimedialną „Moja miejscowość”. Uczniowie zaprojektowali również trasę wycieczkową po Rzeszowie. Uczestnikom zajęć zapewniono wyżywienie. Szczególnie spodobały się uczniom zajęcia pt. „Kanapkowe szaleństwo”. Wtedy to dzieci mogły samodzielnie przygotować barwny i ciekawy posiłek.

Trzeba zaznaczyć, że tegoroczne wymogi konkursu nie były łatwe. Zajęcia odbywały się przez siedem dni po cztery godziny dziennie, w niewielkich grupach. Każdego dnia organizowano również zajęcia wypoczynkowe, w których mogły brać udział dzieci z całej szkoły. Uczniowie wyjechali na wycieczkę do muzeum w Rzeszowie i obejrzeli ciekawą ekspozycję haftów i koronek regionalnych. Bawili się świetnie na lodowisku w Dębicy. Rozegrali mecze piłki nożnej na hali sportowej w Gimnazjum w Iwierzycach. Odbyli wycieczkę po najbliższym terenie. Wzięli również udział w zawodach tenisa stołowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ teatru z Rzeszowa. Przedstawienie pt. „O smoku i królu Leniuchu” odbyło się w Domu Strażaka. Cieszymy się, że na widowni pojawili się nie tylko najmłodsi, ale również starsi mieszkańcy wsi, a trzeba zaznaczyć, że spektakl przygotowany był profesjonalnie i gwarantował dobrą zabawę.

Jak twierdzą uczniowie, tegoroczne ferie z pewnością można zaliczyć do udanych ze względu na ciekawą ofertę zajęć, w których wzięli udział.

KARNAWAŁ

Zabawy karnawałowe dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej odbyły się w styczniu. Wszyscy bawili się wspaniale: „jak to bywa w karnawale”. Nawet panie wychowawczynie wystąpiły w przebraniach, co sprawiło nie lada frajdę dzieciom.

 

JASEŁKA 2008

 

 

Tradycją już stały się występy szkolnych grup jasełkowych organizowane dla mieszkańców Olchowej. W tym roku również 20.01.2008 r. w domu Strażaka odbyło się przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy V i VI. Wcześniej nasze Misterium Bożonarodzeniowe zdobyło uznanie podczas Gminnego Przeglądu Jasełek, gdyż otrzymaliśmy jedno z czołowych miejsc.

Ważne jest to, że uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do występów.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA

Kolejna grupa (uczniowie z klasy IV) wystąpiła z przedstawieniem jasełkowym podczas uroczystości Dnia Babci i Dziadzia. Szkołę naszą bardzo licznie odwiedzili wtedy oczekiwani goście. Przedszkolaki i młodsze dzieci przygotowały bogaty program artystyczny. Były tańce, śpiewy, recytacje. A wszystko po to, aby podziękować za dobre serce, za cierpliwość.

Niezwykle miłe są takie spotkania „pokoleń”. Babcia i Dziadek to przecież najbliższe dzieciom osoby. Najmłodsi mają radość z obmyślania i przygotowania upominków, a także jeszcze bardziej zbliżają się do swoich ukochanych babć i dziadziów.

 

 

WALENTYNKI NA WESOŁO

Dzień świętego Walentego obchodzony 14 lutego przyjął się już na dobre w naszej tradycji. Uczniowie lubią to święto, gdyż jest wtedy okazja do okazania sobie sympatii, życzliwości i przyjaźni. W naszej szkole przygotowano z tej okazji śmieszne scenki, których bohaterami były zwierzęta i postacie z bajek. A więc była biedronka, która nie chciała wyjść za żuka, bo wolała muchomora. Był też ogórek kiszony, który nie chciał ożenić się z żabą. Chłopcy z klasy V, rapując, opowiedzieli o tym, że dziewczyna może mieć bardzo dobry wpływ na chłopaka.

To miłe święto było również okazją do przekazania sobie nawzajem „iskierki przyjaźni”, a także wyborów na najsympatyczniejszą parę: Walentynkę i Walentego.

 

DZIEŃ WITAMIN

Pod koniec stycznia Samorząd Szkolny zorganizował Dzień Witamin. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani owocami, a wszystko po to, by zwrócić uwagę na korzyści dla organizmu płynące ze zdrowego odżywiania.

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

3 maja w kościele parafialnym w Olchowej uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie artystyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej rozpoczęło mszę świętą. Uroczystość uświetniła obecność przedstawicieli władz Gminy Iwierzyce, poczty sztandarowe (Straży Pożarnej z terenu naszej gminy oraz Szkoły Podstawowej im. mj. Henryka Sucharskiego) oraz miejscowa społeczność.

Święto to przypomina każdemu z nas, że nigdy nie brakło Polaków, którzy wytrwale pracowali dla dobra naszej Ojczyzny. Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792 uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie, ustawę zasadniczą, regulującą najważniejsze sprawy państwowe. Dla nas Polaków dzieło to było jednocześnie próbą powstrzymania kryzysu wewnętrznego i zewnętrznego w jakim znalazło się nasze państwo u schyłku XVIII w. Dziś wiemy, że była to próba nieudana i już wkrótce konfederacja targowicka zniweczyła działo reformy.

Program artystyczny upamiętniający dzieło Sejmu Wielkiego przygotowali uczniowie klasy V. W formie spektaklu teatralnego opowiedzieli o historii uchwalenia konstytucji i przedstawili najważniejsze postacie historyczne z tamtego okresu. Nowoczesna technologia zapewniła pełniejszy odbiór przekazywanych treści, bowiem widzowie zobaczyli na ekranie m.in. stronę tytułową Konstytucji 3 Maja, portrety jej twórców, czy miejsce uchwalenia ustawy - Zamek Królewski w Warszawie. Spektakl uświetniły pieśni: „Marsz, marsz Polonia” oraz „Witaj majowa jutrzenko”. Piękna recytacja, zaangażowanie naszych młodych aktorów zapewniły niezapomniane przeżycia i ogromne wzruszenie.

 

KONKURSY

 

·        Konkurs Matematyczny klas trzecich ,, Mały Mistrz rachunków”

 Ósmego maja w Szkole Podstawowej w Olchowej została przeprowadzona VII edycja Gminnego Konkursu Matematycznego klas trzecich ,, Mały Mistrz rachunków”.

Pierwsze miejsce zajął Michał Wszołek ze Szkoły Podstawowej w Będzienicy.

Drugie miejsce zajęli : Olga Salomon ze Szkoły Podstawowej w Nockowej

i Rafał Ożóg ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej.

Trzecie miejsce - Robert Czarnik ze Szkoły Podstawowej w Wiercanach

i Edyta Antosz ze Szkoły Podstawowej w Sielcu.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dyplomami i słodyczami.

 

 

 

·        Konkurs z j.angielskiego „The Best”

W dniu 15 maja 2008r w Szkole Podstawowej w Olchowej odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego „The Best”. 16 uczestników z klas szóstych – po 2 uczniów z każdej szkoły z terenu Gminy Iwierzyce- przystąpiło do walki o tytuł „Najlepszego”. Faworytem okazał się Bartosz Gubernat ze Szkoły Podstawowej w Sielcu , II miejsce zajęła Katarzyna Kisiel ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy, a III miejsce Maciej Majka ze Szkoły Podstawowej w Wiercanach i Daria Grobelna ze Szkoły Podstawowej w Nockowej. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum.

Sponsorom – Panu Wójtowi Jerzemu Jakubcowi oraz wydawnictwu Express Publishing bardzo dziękujemy - dzięki nim każdy uczestnik mógł wrócić z dyplomem i pamiątką do domu.

·               I Gminny Konkurs Historyczny 
Szkoła Podstawowa w Olchowej była organizatorem I Gminnego Konkursu
Historycznego pt. "Śladami bogów i bohaterów - opowieści mitologiczne". 19 maja
2008 r. dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej konkurs odbył
sie na dużej sali w remizie. W konkursie wzieli udział uczniowie klas V i VI
ze wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. W poszczególnych
szkołach zostały przeprowadzone eliminacje, a do konkursu zakwalifikowało
się 32 najlepszych. Wyniki konkursu:
I miejsce - Dominik Gunia z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Olchowej
II miejsce - Arkadiusz Rój z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Iwierzycach
III miejsce - Bartosz Gubernak z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Sielcu
IV miejsce - Katarzyna Kisiel z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy
V miejsce - Zuzanna Wójtowicz z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Nockowej
Za pierwsz etrzy miejsca uczniowie otrzymali cenne nagrody rzeczowe -
oczywiście ściśle związane z historią. Na zakończenie uczniowie obejrzeli
przedstawienie przygotowane przez kolegów ze szkoły w Olchowej pt. "Demeter i
Kora".

 

·        Międzyszkolny Konkurs „Maria Konopnicka-jej życie i twórczość”

21 maja w szkole Podstawowej w Olchowej odbył się konkurs poświęcony Marii Konopnickiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół noszących imię tej wielkiej pisarki. Uczniowie ze szkoły w Olchowej zaprezentowali program artystyczny pt. „Konopnicka – dzieciom”. Obejrzano także prezentację multimedialną. Sześcioosobowe drużyny ze szkół w Bystrzycy, Kawęczynie oraz Olchowej odpowiadały na pytania dotyczące biografii Konopnickiej, musiały także wykazać się doskonałą znajomością wybranych utworów autorki. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Zwyciężyła drużyna z Bystrzycy, zdobywając 23 punkty. Grupa z Olchowej otrzymała 22 punkty, zaś reprezentanci Kawęczyna – 20.

ZWYCIĘZCOM KONKURSÓW - SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

DZIEŃ ZIEMI

Uczenie zachowań ekologicznych to główny cel przedstawienia przygotowanego z okazji Dnia Ziemi.

Uczniowie pokazali ziemię, która cierpi z powodu zanieczyszczeń, ale także zwrócili uwagę na to, jak możemy pomóc naszej planecie.

Sprzątanie terenu wokół szkoły to widoczny efekt tego święta.

 

DZIEŃ MATKI

W tym roku na uroczystość zaproszono nie tylko mamy, ale również ojców, którzy swoje święto mają w czerwcu. Podziękowania dla rodziców za ich miłość i troskę wyraziły przedszkolaki i dzieci z klas I – III. Były tańce, śpiewy, recytacje. Mali aktorzy zaprezentowali także przedstawienie teatralne pt. W krainie baśni.

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

 

Tradycyjnie już dorośli pracownicy szkoły przygotowali dla najmłodszych prezent w postaci przedstawienia teatralnego. W tym roku była legenda „O smoku wawelskim”. 

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowały także przedszkolaki oraz starsze dzieci. W tym dniu nie mogło też zabraknąć rozgrywek sportowych. Odbyły się mecze piłki nożnej. Ci, którzy lubią śpiewać, mogli popisać się swoimi umiejętnościami i wziąć udział w zabawach karaoke.

 

Pasowanie na ucznia to jedno z tych wydarzeń szkolnych, które zapamiętuje się na długo. Dla pierwszoklasistów jest szczególne przeżycie.

Ósmego października 2008 r. do braci uczniowskiej w Szkole Podstawowej w Olchowej przyjęto 9 uczniów (również nas nie omija niż demograficzny). Najmłodsi przygotowali program artystyczny, podczas którego mogliśmy podziwiać piękne recytacje i śpiew. Szczególnie wzruszającym momentem dla wszystkich zebranych był moment ślubowania. Przepiękne słowa - o miłości do ojczyzny, o szacunku dla drugiego człowieka, o pragnieniu poznawania tego co dobre i piękne – wypowiadane przez przejętych maluchów, wzbudzały refleksję.

Jak my dorośli traktujemy te najważniejsze wartości?

Życzymy pierwszoklasistom radosnego zdobywania wiedzy, a rodzicom i nauczycielom pociechy ze swoich wychowanków.


Naszą uroczystość zaszczycił swą obecnością Pan Jerzy Jakubiec Wójt Gminy Iwierzyce. Była więc okazja, aby społeczność szkolna wyraziła swą wdzięczność za troskę o naszą placówkę. W ubiegłym roku dokonano wymiany okien oraz drzwi zewnętrznych w budynku szkoły. Natomiast podczas tegorocznych wakacji wyremontowano salę gimnastyczną. Mamy nową, estetyczną wykładzinę sportową, która zastąpiła mocno już zniszczony parkiet.

 

Dzień Nauczyciela to okazja, aby podziękować Wszystkim Pracownikom oświaty za twórczy wysiłek wkładany w wychowanie i edukację młodego pokolenia. 15 października w Szkole Podstawowej w Olchowej obyła się uroczysta akademia. Wdzięczni uczniowie oraz ich rodzice składali nauczycielom i pracownikom obsługi serdeczne życzenia. Dzieci przygotowały humorystyczne scenki, odśpiewano również „Sto lat”.

 

Wyrażamy wdzięczność i uznanie dla pięknej, ale i trudnej pracy pedagogów, powtarzając za jednym z uczniów:
”Życzymy by ziarno rzucane do duszy naszej nie szło na marne
i powołanie w tej pracy potrzebne było, cierpliwe i zawsze ofiarne”.

 

16 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ PAPIESKI

16 października minęła 30 rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie. W Szkole Podstawowej w Olchowej odbyła się uroczystość, podczas której wspominaliśmy postać Jana Pawła II. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, uczniowie śpiewali przepiękne pieśni religijne, wysłuchaliśmy także recytacji wierszy o naszym Papieżu.

Po raz kolejny chcieliśmy pochylić się nad jego nauką, pielgrzymowaniem i przesłaniem pokoju, jakie nam przekazał.

Chcielibyśmy zapamiętać jego słowa i żyć nimi. Przecież On wskazywał nam drogę, kiedy zastanawiał się: „Jaką miarą mierzyć człowieka? Czy mierzyć go miarą sił fizycznych, którymi dysponuje? Czy mierzyć go miarą zmysłów, które umożliwiają mu kontakt ze światem. Czy mierzyć go miarą inteligencji, którą sprawdza się przez wielorakie testy czy egzaminy?... człowieka trzeba mierzyć miarą serca. Sercem.! Ogromnie wiele od tego zależy od tego, jaką każdy z nas przyjmie miarę swojego życia, swojego człowieczeństwa.”

Dla młodego człowieka, który poszukuje własnej drogi w dzisiejszej tak skomplikowanej rzeczywistości, są to słowa ważne, najważniejsze. Ojciec Święty jest przecież ciągle autorytetem dla nas wszystkich. .

Uczniowie naszej szkoły przedstawili spektakl o Janie Pawle II również w kościele w Olchowej.

 

 

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada – Święto Niepodległości – to tradycyjnie jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych. Święto bardzo bliskie sercu każdego Polaka. W tym roku przypadła szczególna - 90 rocznica. Dla upamiętnienie wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, klasa VI ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olchowej przygotowała montaż słowno-muzyczny. Recytowane wiersze oraz wygłaszane relacje dotyczyły wydarzeń z okresu wojny. Zadbano o wszystkie szczegóły: gazeciarz, z plikiem gazet, wykrzykiwał najświeższe wiadomości, żołnierze, w mundurach różnych formacji militarnych, w wysokich butach maszerowali przez scenę, kobiety, ubrane na czarno, łamiącym się głosem, relacjonowały tragiczne dzieje niewoli Polaków i wreszcie dziewczęta, pełne nadziei zachęcały legionistów do walki. Sceneria również przypominała o tragicznych wydarzeniach: krzyż stojący na grobie, znicze, Orzeł Biały i portret Józefa Piłsudskiego. Recytacje przeplatał śpiew. Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali inscenizację przed społecznością lokalną w trakcie niedzielnej mszy świętej. Cisza, która nastała chwilę po zakończeniu przedstawienia, łzy wzruszenia w oczach starszych osób a następnie gromkie brawa dla artystów stały się wspaniałą nagrodą.                                     

 

 

PROGRAM „BAWIMY SIĘ I UCZYMY SIĘ”

Szkoła Podstawowa w Olchowej realizuje program „Bawimy się i uczymy się” (w ramach „Aktywizacji JST i organizacji pozarządowych” - Kuratorium Oświaty w Rzeszowie).

W ramach programu zaplanowano szereg działań dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III:

·        WIZYTA W FILHARMONII

Dzieci wzięły udział w audycjach muzycznych „Chopin też był dzieckiem”. Miały możliwość obejrzenia budynku Filharmonii w Rzeszowie, sali koncertowej. Zostały zapoznane z budową instrumentów muzycznych. Przybliżono im ciekawostki dotyczące życia i twórczości naszego wielkiego kompozytora. Najmłodsi wysłuchali przepięknych utworów Chopina w wykonaniu artystów filharmonii.

·        W TEATRZE „MASKA”

·        Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję obejrzeć sztukę pt. „Urodziny pieska i kotki”. Przepiękna scenografia, różnorodne stroje, ciekawe rekwizyty oraz wartka akcja sztuki sprawiły, że mali widzowie z zachwytem i uwagą odebrali spektakl. 

·        W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W IWIERZYCACH

·        Dnia 1 XII 2008 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Iwierzycach. Dzieci zapoznały się z bogatym księgozbiorem dla dzieci i młodzieży oraz dowiedziały się, jakim dobrym przyjacielem może być książka i ile korzyści czerpiemy z czytania.

Młodsze dzieci z uwagą wysłuchały bajki o tematyce świątecznej, którą odczytała Pani Maria Filipek - Przewodnicząca Rady Gminy Iwierzyce.

Starsze dzieci natomiast miały okazję wysłuchać bajki pt.”Gwiazda betlejemska”, czytanej przez ks. Marcina Nabożnego.

Nasi najmłodsi odpowiedzieli poprawnie na wiele pytań dotyczących przeczytanych książek. Wzięli także udział w ciekawych zajęciach związanych z nadchodzącymi świętami.

·        BASEN

·        Dzieci z naszej szkoły bardzo chętnie  korzystają z zajęć prowadzonych przez instruktorów pływania na basenie. Zajęcia te odbywają się raz w tygodniu.

·        ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE I DYDAKTYCZNO – WYRÓWNAWCZE

·        Uczniowie biorą udział w zajęciach gimnastycznych, które udaje się przeprowadzić atrakcyjniej dzięki sprzętowi sportowemu zakupionemu ze środków pochodzących z programu.

Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze także mogą być prowadzone w ciekawszy sposób z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych zakupionych ze środków programu.

Nasza biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych pozycji. Akcja „Promocja książki” prowadzona przez uczniów klas starszych umożliwiła wszystkim dzieciom zapoznanie się z pięknymi nowościami wydawniczymi.

 

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Święty Mikołaj zawitał w progi naszej szkoły 5 grudnia. Dzieci z radością przyjęły słodkie upominki, a przedszkolaki cieszyły się z nowych zabawek. Najmłodsi wystąpili z programem artystycznym przygotowanym specjalnie na tę okazję.

 

W PRZEDSZKOLU

Cieszą nas bardzo wszelkie działania podnoszące jakość pracy w szkole. Szczególnie zadowoleni jesteśmy z bezpłatnych zajęć dodatkowych, z których korzysta grupa przedszkolaków. Są to zajęcia z języka angielskiego oraz rytmiki prowadzone przez szkołę Celingua w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nasze przedszkole wzbogaciło się w ostatnim czasie o sporą liczbę zabawek. Dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w działania mające na celu coraz lepsze wyposażenie naszej placówki.

 

SUKCES ARKA

Gratulujemy naszemu koledze z klasy VI - Arkadiuszowi Zapałowi, który w Powiatowym Konkursie na temat udzielania pierwszej pomocy zdobył IV miejsce. Brawo Arek!